پرسشنامه چند وجهی مینه سوتا چیست

شروع موضوع توسط ravanpezeshk در ‏4/7/18 در انجمن پزشکی و سلامت

 1. ravanpezeshk

  ravanpezeshk کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏17/2/18
  ارسال ها:
  11
  تشکر شده :
  0
  امتیاز:
  0
  پس انداز شما
  یکی از آزمون های شخصیتی بالینی در دنیا پرسشنامه چند وجهی مینه سوتا است که بیش از 10000 منابع تحقیقی در مورد آن انتشار یافته است. این نوع آزمون برای ارزیابی و سنجش آسیب شناسی روانی و ویژگی های شخصیتی برای اشخاص بالای 16 سال و یا اشخاصی که 8 کلاس سواد دارند ، مورد استفاده قرار می گیرد.
  این آزمون در دو فرم بلند و کوتاه موجود می باشد. این آزمون در مشخص نمودن مشکلات اجتماعی ، رفتاری و شخصی نقش بسزایی دارد و اطلاعات معتبری را برای تشخیص و درمان بیماران در اختیار روانپزشک می گذارد. مقیاس هایی که در آزمون مینه سوتا وجود دارد به شرح زیر می باشد :

  مقیاس انحراف جامعه ستیز : این مقیاس مشکلات عدیده ای از لحاظ سازگاری اجتماعی نشان می دهد و سابقه بزهکاری و سایر رفتارهای جامعه ستیز را مورد سنجش قرار می دهد

  مقیاس افسردگی : در واقع میزان افسردگی ، غمگینی شدید، روحیه ضعیف، و ناامیدی نسبت به آینده را مورد ارزیابی قرار می دهد.

  مقیاس خود بیمارانگاری : به خصوصیت بیماری گونه خود فرد اشاره دارد یعنی نگرانی مفرط درباره سلامت جسمی ، نارضایتی از وضعیت جسمانی ، که در واقع ریشه روانی دارند.

  مقیاس هیستری : میزان تمایل فرد به انجام واکنش‌های نمایشی ، مقدار انکار مردم در مواجه با مشکلات را اندازه گیری می کند

  مقیاس ویژگی های مردانه و زنانه : گرایش زنانه (در مردها)، گرایش مردانه (در زن‌ها)

  مقیاس ضعف روانی (پسیکاستنی) : این مقیاس برای ارزیابی صفات اضطرابی و وسواس عملی طرح ریزی شده است و معمولاً اضطراب مزمن را اندازه گیری می کند، و به ترس، اعتماد به نفس پایین، حساسیت بی مورد و دمدمی بودن مربوط است .

  مقیاس اسکیزوفرنیا : وجود علائم سایکوتیک را مورد بررسی قرار می‌دهد.

  مقیاس شیدایی خفیف : نشانه های کلاسیک شیدایی و از جمله خلق بالا و بی ثبات، تحریک روانی حرکتی و میزان انرژی و نشاط را می سنجد اگر این حالت بیش از اندازه باشد اختلال مانیا یا شیدایی ، بیش فعالی ، تهیج عاطفی و پرش افکار مورد ارزیابی قرار می گیرد.
   

به اشتراک گذاشتن این صفحه